ام اس و حاملگی

1394/5/14           

دکتر غلاملی یوسفی پورعضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز متخصص بیماریهای مغزواعصاب

 برای خانم هائی که مبتلا به بیماری ام اس هستند و میخواهند صاحب فرزند شوند، خبر های خوبی وجود دارد،زنان مبتلا به ام اس،همانند زنان سالم میتوانند صاحب فرزند شوند و قادرند بدون دغدغه خاطر دوران بارداری را به خوبی و با سلامت کامل به پایان برسانند و صاحب نوزاد سالمی بشوند.

قبل از بارداری:لازم است این بیماران که تصمیم به حاملگی دارند با پزشک متخصص مغزواعصاب خود،مشورت کنند، چون که بسیاری از داروهائی که برای بیماری مصرف میشوند، مثل اینترفرون ها ,Actovex ,Recigen ,cinnovex ,Rebif ,Betaferon ,Avonex ) ,Actorif ,Actoferon Ziferon) یا دسته گلاتیرام استات مثل (, ,cinnomer ,copamer ,osvimer) یا (Natalizumab (tysabri) و سایر داروهای خوراکی که چند سالی است برای بیماران ام اس تجویز میشوند،معمولابرای جنین، داروهای سالم ومطمئنی نیستند، از این گروه تری فلو نامید(AUBAGIO)که در ایران هم در دسترس هست و با شیوع خیلی کمتری از داروهای خوراکی دیگر در بیماران ام اس مصرف میشود و به عنوان یک داروی مورد تائید FDA امریکا و موثر برروند بیماری،میتواند به   عنوان یک داروی عارضه دار و با ریسک بالا برای جنین و برای بانوانی که ام اس دارند و قصد باردار شدن دارند و حتی برای مردانی که میخواهند صاحب فرزند شوند عوارضی را ممکن است متوجه فرزند آنها کند(دارو از لحاظ عارضه برای جنین دارای ریسک بالاست و در گروه X قرار دارد).در مقابل،کم عارضه دار ترین دارو در دوران بارداری و قبل از آن شایه بتوان از گلاتیرام استات نام برد.

برنامه ریزی برای آینده : چنانچه حین بارداری بیمار دچار عود یا حمله بیماری گردد، مصرف کورتیکرتروئید ها(معمولا متیل پرونیزلون) چنانچه در این حالت ضرورت پیدا کند،معمولا استفاده میشود وخطر و عارضه مهمی برای جنین ندارد. لیکن تجویز این قبیل داروها نیز در صورت بروز حمله ام اس باید حتما توسط متخصص مغز و اعصاب و به جا تجویز شود.

در حین بارداری: بنظر میرسد که حاملگی بصورت طبیعی و معمولی باعث تخفیف علائم و عوارض ام اس میگردد،که این امر مخصوصا درسه ماهه آخر بارداری (ماه شش تا آخر ماه نهم)

صحت و واقعیت دارد،که دلیل آن هنوز به خوبی روشن نیست و احتمالا به علت تغییر سطوح هورمونی در دوران بارداری است و به عبارتی اگر بیمار مبتلا به ام اس بدون دلیل ،استرس باردار شدن را نداشته باشد ،حاملگی خود میتواند بیمار را در مقابل علائم وعوارض و حملات بیماری حمایت کند.

خود حاملگی و باردار شدن میتواند برای هر خانمی چه سالم و یا مبتلا به ام اس،ایجاد عوارض و مشکلاتی بنماید که در این مواقع حتما باید به پزشک متخصص زنان وزایمان مراجعه نماید و در صدد رفع این مشکلات براید.

ضمنا در مورد هر داروئی که خانم های مبتلا به ام اس، حین بارداری مصرف میکنند حتما باید تحت نظر نورولوژیست و هم متخصص زنان باشد.

برای زایمان آیا برنامه خاصی پیشنهاد میشود؟: خانم های باردار همانند هر خانم سالم دیگری میتوانند زایمان انجام دهند ،لیکن برخی از بیماران ممکن است دچار ضعف عضلانی حاصل از بیماری باشند، در این صورت متخصصین مغزواعصاب و زنان وزایمان باید قبل از زایمان با هم مشورت کنند و وضعیت فیزیکی و جسمی ،مخصوصا ضعف عضلانی که بیمار به آن مبتلا است را مورد ارزیابی دقیق قرار دهند و چنانچه لازم باشد،بیمار را کاندید عمل سزارین(c-section)کنند، در غیر این صورت زایمان طبیعی مشکلی برای بیمار ایجاد نمیکند و بررسی و معاینه مکرر بیمار باردار ،مخصوصا در ماه آخر حاملگی ضرورت دارد.

در سه ماه بعد از زایمان:ریسک عود یا حمله بیماری ام اس بالا میرود و تصور میشود که دلیل آن شاید برگشت سطوح هورمونی به وضعیت قبل از حاملگی باشد،محققین را عقیده بر این است که علی رغم حملات بیماری چنانچه،حین حاملگی یا بعد از زایمان پیش آید،میزان وضریب ناتوانی را در بیمار مبتلا به ام اس بالا نمیبرد وبه عبارت دیگر حاملگی باعث پیشرفت بیماری ام اس نمیشود.

با وجود اینکه خانم های حامله ممکن است حملات کمتری حین بارداری داشته باشند، سایرعوارض بیماری   ام اس در دوران بارداری تحت تاثیر قرار میگیرند. این عوارض و علائم شامل خستگی ،عدم تعادل،مشکلات ادراری وحتی اجابت مزاج و درد کمر میباشد.

بیماری ام اس مستقیما تاثیری بر حاملگی،زایمان و تولد نوزاد ندارد ، مطالعات مختلف نشان داده اند که مادران مبتلا به ام اس نظیر هر خانم سالم دیگری میتواند،دوران بارداری طبیعی و نوزاد سالم داشته باشد و هیچکدام از مطالعات و تحقیقات نشان نداده که ام اس ممکن است باعث افزایش ریسک حاملگی خارج از رحمی ،یا افزایش خطر سقط ،یا زایمان زود رس و یا جنین مرده ویا افزایش ناهنجاریهای مادر زادی در نوزاد گردد.

ابتلا به ام اس به معنی این نیست که نیاز به عمل سزارین در مادر مبتلا به بیماری افزایش می یابد ،هم بی حسی نخاعی و یا بیهوشی عمومی در صورت نیاز به عمل سزارین برای خانم های باردار مبتلا به ام اس از روش های مطمئن و بدون عارضه میتوانند به شمار آیند.

نوزادانی که از والدین مبتلا به ام اس متولد میشوند، تخمین زده میشود که فقط دو درصد شانس ابتلا به ام اس را در آینده خواهند داشت و به عبارت دیگر98% درصد این نوزاذان در آینده مبتلا به ام اس نخواهند شد،که رقم قابل ملاحظه ایست و ازاین بابت جای نگرانی برای والدین مبتلا به ام اس وجود ندارد.

All Comments (0)
No Comments