داروی Fampridin و تاثیر آن بر اختلالات حرکتی در بیماری ام اس :

1394/2/9

دکتر غلامعلی یوسفی پور دانشیار و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

حدس زده میشود که تا حدود 93 درصد از بیماران مبتلا به ام اس بعد از ده سال ازتشخیص بیماری دچار نوعی اختلال حرکتی میشوند..... کلاً حرکت و راه رفتن عمل ارادی پیچیده ای است که معمولاً سیستم ها و ارگان های مختلفی با هم همکاری میکنند تا هر نوع حرکت بصورت موزون و ایده آل و تحت کنترل اراده شخص انجام شود , این سیستمها شامل راههای پیرامیدال و اکستر پیرامیدال در مغز ونخاع,سیستم حسی,بینایی, مخچه ای, وسیستم وسیتوبولار میباشد و اختلال در هر کدام از این سیستم ها میتوانند منجر به اختلال حرکتی و تعادلی گردد. گزارش شده است که تا حدود 58% بیماران مبتلا به ام اس در سال اول تشخیص بیماری دچار اختلال حرکتی میگردند.

هرچه از شروع بیماری میگذرد و دوره بیماری طولانی تر میشود ,اختلال حرکتی واضح تر و پیشرفته تر میشود,هر چند که این اختلال ممکن است در مراحل اولیه بیماری و یا در شروع بیماری مشاهده گردد, در مجموع بیشتر از 64%بیماران مبتلا به ام اس از اختلال حرکتی شکایت میکنند و 70% از بیمارانی که اختلال حرکتی دارند اظهار میکنند که این اختلال بدترین عارضه بیماری است که از آن رنج میبرند.هرچه بیماری پیشرفت میکند اختلال حرکتی بیشتر شده و کیفیت زندگی بیماران را تحت تاثیر قرار میدهد.

بنابر این به یک دارویی که تا حدودی این اختلال را بهبود بخشد نیاز مبرم احساس میشود.

Fampridin: دارویی است که اعتقاد عمومی در مورد آن بر این است که باعث بهبودی و سرعت بیشتر پیامهای حرکتی در رشته های اعصاب مخصوصاً اعصابی که دچار آسیب و میلین زدایی شده اند میگردد.

چنانچه بعد از 3-4 هفته از مصرف این دارو با دوز کافی بهبودی در ناتوانی حرکتی ظاهر نشود این دارو باید قطع گردد. دوز داروی Fampridin ده میلی گرم دو بار در روز است که در دو نوبت داده میشود.فاکتورهای متعددی میتوانند روی دوز دارو و مکانیسم اثر آن مداخله کنند-مثل وزن بدن , سایر شرایط و بیماریهای جسمی و یا برخی داروهایی که همزمان با آن مصرف میگردند.

یک مطالعه ای که با استفاده از داروها در چندین مرکز انجام شد حاکی از این بود که در یک سوم بیماران که از این دارو استفاده میکنند بهبودی مشاهده میشود.

Fampridin یک فرآورده دارویی است که به صورت آهسته و مداوم باعث رها شدن 4-Aminopyridineمیشود.از عوارض نسبتاً شایع آن پارستنزی( گز گز و مور مور شدن اندام و تنه و درد شکم,گیجی,اختلال هوشیاری خفیف و تشنج میباشد) مطالعه فوق توسط آقای Goodman و همکارانش در سال 2009 انجام شد.

چه بیمارانی نباید از Fampridinاستفاده کنند :

-بیمارانیکه به علل دیگر از سایر فرمهای این دارو شدید4-dminopyridine استفاده میکنند.

-بیماران مصروع یا بیمارانیکه تاریخچه فامیلی مثبت صرع در فامیل دارند و در نوار مغز آنها نشانه ای از آستانه پایین تشنج وجود دارد .

-حساسیت به Fampridin یا اجزای دیگری که در دارو وجود دارد .

-بیمارانیکه از سایمیتیدین یا کینیدین استفاده میکنند و بالاخره بیمارانکه دچار اختلال کار کلیه هستند.

این دارو توسط شرکت داروی Biogen ساخته شده و در حال حاضر در داروخانه های هلال احمر و در داروخانه بیمارستان نمازی شیراز در دسترس بیماران ام اس قرار گرفته است.

 

All Comments (0)
No Comments