داروئی از گروه منوکلونال آنتی بادی

95/11/27

دکتر یوسفی پور ، دانشیار علوم پزشکی شیراز  ، متخصص مغز و اعصاب                      

                   

از اخبار جدید راجع به داروئی از گروه منوکلونال آنتی بادی است که به نام (ocrevus (ocrelizumab  می باشد و ازخصوصیات برجسته این دارو این است که می تواند به عنوان یک داروئی که تا حدودی درنوع بیماری ام اس پیشرونده اولیه (PP MS) موثراست ، نام برد.                                  

 این دارو توسط کمپانی بزرگ و قدیمی Roche در کشور سوئیس ساخته شده است و واجد این خاصیت هست که بر علیه مارکرهای  CD20 (پروتئینی که روی  B Cell ها وجود دارد) عمل می کند و بدین ترتیب عملکرد این سلول های دفاعی را مختل می کند ، تا قادر نباشند به غلاف میلین سیستم اعصاب مرکزی یعنی مغز و نخاع آسیب بزنند ، بنابراین یک داروی تضعیف کننده سیستم ایمنی به شمار میرود ، این دارو فاز آخر خود را از نظر تحقیقاتی تمام کرده و از نظر شرکت خوراک و داروی آمریکا   ( FDA  ) روی track Fast  قرارگرفته ( روند سریع ) تا عنقریب و بزودی بوسیله شرکت معظم خوراک و داروی آمریکا مورد تاٌیید قرار می گیرد و سپس وارد بازار داروئی خواهد شد.                                                                  

این دارو هم چنین در درمان فرم عود کننده ام اس و هم در نوع پیشرونده اولیه موثر است . تا کنون هیچ داروئی در درمان ام اس ، قادر به جلوگیری از پیشرفت نوع پیشرونده اولیه ام اس نبوده است؛ لیکن این دارو در مهار این نوع از بیماری نوید دهنده است  و حداقل پنج سال است که در مراکز تحقیقی و آزمایشگاه های آمریکا ، اروپای غربی و کانادا روی بیماران از این نوع ام اس کار شده است .                                                                                           

حداقل 95 درصد از  B cell ها دارای پروتئینی به نام مارکر   CD 20 بوده که مورد هدف این داروست . این مارکر هم آکسون و هم غلاف پوششی میلین را در نوع ام اس پیشرونده آسیب زده و بصورت دائمی سبب افزایش ناتوانی مخصوصاٌ ناتوانی حرکتی بیمار می گردد و ضریب ناتوانی بیمار بصورت تدریجی بیشتر می شود؛ لیکن این دارو روی Plasma cells و Stem Cells  ( سلولهای بنیادی ) تاثیر خاصی نداشته و علیرغم مصرف این دارو ، این دسته از سلولهای ایمنی احیا و آماده هستند و انجام وظیفه می کنند.

نحوه استعمال آن بصورت انفوزیون وریدی بوده و دوز  600  میلی گرمی آن بفاصله هر شش ماه تجویز می شود دریک کار آزمائی بالینی که مدت دو سال بطول انجامید ، تاٌثیر مثبت این دارو و در  1656  بیمار ام اس با فرم عود کننده به اثبات رسیده است.                                                            

این دارو قادر است که از میزان عود سالیانه، افزایش ضایعات و پلاک ها در مغز و نخاع و کلاً از پیشرفت بیماری جلوگیری نماید  و در این رابطه ارجحیت آن نسبت به دارو های گروه بتا اینترفرون به اثبات  رسیده است  .                                                                                                

All Comments (0)
No Comments