از اخبار جالبی که در تاریخ ده ژوئن 2016 منتشر شد

10/ 4/ 95

دکتر یوسفی پور متخصص بیماری های مغز و اعصاب و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز     

 

از اخبار جالبی که در تاریخ ده ژوئن 2016 منتشر شد و از حدود دو هفته ای است که موضوع و خبر فوق مکرراٌ توسط بیماران مبتلا به ام اس مورد سوال است .در واقع یک کارآزمائی بالینی و بدنبال آزمایشات استفاده از سلول های بنیادی  ( Stemcell Therapy ) است که در کشور کانادا ، آمریکا و اروپای غربی و استرالیا انجام شده و یا در حال انجام است . مطالعه اخیر که مدت سیزده سال به طول انجامیده است به سرپرستی دکتر فریدمن  Freedman و دکتر آتکین (  Harold Atkin  ) و بر روی تعداد بیست و چهار بیمار مبتلا به ام اس با ضریب ناتوانی نسبتاٌ بالا صورت گرفته و نتایج آن منتشر شده است .

بیماری ام اس از شایع ترین بیماری های التهابی و مزمن سیستم اعصاب مرکزی است که تقریباٌ و حداقل دو میلیون نفر در دنیا مبتلا به آن هستند . نتایج تحقیق اخیر در مجله پزشکی لانست  lancet  نیز چاپ شد. این روش تحقیقی و با ریسک    بالا ممکن است از پیشرفت بیماری بصورت قابل توجه جلوگیری کند و عنوانی نیز به خود گرفت . ( ما بیماران را ابتدا  می کشیم و سپس آنها را نجات می دهیم )

we kill you and then resce you 

دراخبار مربوط به این روش تحقیقی با ریسک بالا ، که در تعداد  24  بیمار انجام شده بود ، یک بیمار مورد آزمایش  ، طی کار آزمائی بالینی بعلت نارسائی شدید کبدی فوت نمود . علیرغم  مرگ و میر و عوارض احتمالی نسبتاٌ بالای این کار آزمائی بالینی  ، نتایج آن به عقیده دکتر فریدمن  و دکتر آتکین و چندین محقق اروپائی ، درخشان و جالب بوده است . در این روش سیستم ایمنی بیمار تقریباٌ بصورت کامل تضعیف میگردد و بعبارتی فلج میشود . 24  بیمار در این روش طی سیزده سال تحت آزمایش قرار گرفتند و طی این مدت ضمن مراقبت نزدیک از بیماران و در یک محیط آزمایشگاهی بسیار مناسب تحت آزمایش شیمی درمانی ترکیبی و قوی قرار گرفتند تا سیستم ایمنی بیماران بصورت تقریبا ٌ کامل فلج شود و سپس از روشی بنام

( autologous hemato poie tic stemcell tran splan tation )  که در واقع سلول های بنیادی را از مغز استخوان خود بیماران گرفته و سپس به خودش تزریق می کنند  .به این ترتیب سیستم ایمنی بیمار از دور گردونه حذف میشود و مجدداٌ با سلول های بنیادی از نوع احیا می گردد . طی این پروسه آزمایشی ، بنحوی حافظه سیستم ایمنی در مورد حمله به بافت خودی (غشای میلین سیستم اعصاب مرکزی مغز و نخاع ) از بین میرود و دیگر آنرا مورد تهاجم و تخریب قرار نمیدهد . بر طبق انتشار خبر در مجله lancet در 23 بیمار ، عود و حملات بالینی بصورت کامل متوقف میشود و بروز ضایعات جدید در مغز و نخاع بدون استفاده از هیچ گونه داروئی ، بصورت کامل دچار توقف میگردد . یکی از بیماران مورد آزمایش خانمی  بنام  Molson  بود که بصورت پی گیر و مستمر و طولانی بمدت سیزده سال در این روش تحقیقی شرکت کرده بود ، نامبرده گزارش میدهد که از سن 21 سالگی به ام اس مبتلا  شده بود و بیماری سریعا ٌ پیشرفت نموده ، بطوریکه محدود به صندلی چرخدار شده بود ، لیکن بعد از پایان کارآزمائی بالینی فوق ، بدون استفاده از صندلی چرخدار و فقط با یک عصا قادر به راه رفتن بوده و کارهای روزمره از جمله آشپزی را خودش به تنهائی انجام میدهد و راجع به عکس های MRI ( ام آر آی ) که به صورت تکراری و سریال چه قبل و چه بعد از آزمایش از مغز و نخاع وی بعمل آمده بود ، کاملاٌ عاری از ضایعات ام اس چه فعال و چه غیر فعال بوده است .

بدون تردید نتایج درخشان و امید وارکننده ، کارآزمائی بالا ، نقطه عطف ایست برای ادامه و استمرار این روش تحقیقی ، و امید به روز نه چندان دوری که پیوند سلول های بنیادی بصورت یک روش درمانی استاندارد و بدون عارضه و ریشه ای ( cure ) برای بیماران مبتلا به ام اس در آید .  

 

 

All Comments (0)
No Comments