*

12 آذر ماه 1393
بزودی دو داروی خوراکی دی متیل فومارات (dimethyl fumarat)و تری فلونوماید (triflunomide) وارد بازار دارویی ایران خواهد شد .
با اضافه شدن این دو دارو به داروی فینگولیمود (fingolimode) سه داروی خوراکی مهم در ایران در دسترس خواهد بود و متخصصین مغز و اعصاب میتوانند از این سه دارو برای بیماری MS نوع عود کننده استفاده نمایند .
داروی فینگو لیمود که از حدود یک سال و نیم قبل به عنوان یک داروی بیوسیمیلار (biosimilar) توسط شرکت دارویی اسوه ساخته شده بود و در اختیار بیماران ام اس نوع عود کننده وبهبود یابنده قرار گرفته هم اکنون نیزدر دسترس میباشد.
دو داروی دی متیل فومارات و تری فلونوماید توسط شرکت زیست دارو دانش به عنوان دو بیوسیمیلار (biosimilar) با شباهت کامل فرمولاسیون دارویی به دو داروی به ترتیب (Aubagio & tecfidera) ساخته شده و به زودی وارد بازار دارویی ایران خواهد شد.
داروی tecfidera در 25 آپریل 2013 و Aubagio در سال 2012 قبلاً توسط سیستم خوراک و داروی آمریکا (FDA) مورد تایید قرار گرفته و به اسامی تجاری ، فوق الذکر در بازار دارویی اکثر کشورهای اروپایی آمریکا و کانادا و استرالیا مورد استفاده قرارگرفته است .
Fingolimode اولین داروی خوراکی است که توسط FDA مورد تایید قرار گرفته است . مکانیسم تاثیر دقیق این داروی خوراکی هنوز به صورت قطعی و صد در صد مشخص نشده و ممکن است باعث کاهش لنفوسیت های خون محیطی وکاهش مهاجرت این سلول ها به مغز و نخاع شود.این دارو به صورت کپسول های نیم میلی گرمی است و بیمار روزانه آن را مصرف میکند. به لحاظ عوارض جانبی آن در اکثر کشورها (به غیر از سوئیس دراروپا) داروی خط دوم درمانی در اشکال عود کننده بیماری محسوب میشود.
قبل از استفاده از این دارو ، سلامت قلب، کبد، چشم و تیروئید بیمار باید حتما توسط بررسی های تخصصی مورد تایید قرار گیرد.ضمنا چنانچه بیماران قبلاً به آبله مرغان مبتلا نشده اند ، باید تحت آزمایش قرار گیرند و در صورت لزوم با نظر پزشک معالج اقدام به تزریق واکسن ضد این ویروس نمایند. این دارو توسط شرکت دارویی اسوه در ایران تولید میشود. هر سه داروی خوراکی فوق در کشورهای خارجی گران قیمت است .برای مثال قیمت سالیانه tecfidera
برای یک سال بیمار55 هزاردلار،فینگولیمود 600 هزار دلار وAubagio 45 هزار دلار می باشد.
Tecfidera بنظرمیرسد دارای تاثیرات ضدالتهابی وحمایت کننده نرون های مغز و نخاع است و بدین ترتیب با فرایند التهابی که توسط سلولهای ایمنی در مغزونخاع ایجاد میشود مبارزه می کند .ضمناٌ ازتوانائی سلول های ایمنی (T-cells) دروارد ساختن آسیب به سیستم اعصاب مرکزی می کاهد .و بدین طریق (T-cells) نمیتوانند از غدد لنفاوی خارج شده و وارد خون وسپس وارد مغز ونخاع شوند .
Aubagio نیز بنظر میرسد نقشی همانند tecfideraداشته واساساً تولید T-cells وb-cells راکه جزو سلولهای سیستم ایمنی هستند را به نحومحسوسی کاهش میدهد .
هرسه داروی فوق معمولاٌ بصورت قابل توجهی برروند بیماری ام اس تاًثیرگذاربوده وبنا برتشخیص پزشک متخصص برای نوع عود کننده بیماری ام اس تجویز میشود تا ازعودهای مکرر بیماری و از پیشرفت بیماری وافزایش پلاک های ام اس در مغز و نخاع و در نتیجه افزایش میزان ناتوانی بیمار جلوگیری شود .
داروی Alemtuzumab با نام تجاری lemtrada نیز حدود دوهفته قبل توسط سیستم غذائی وداروئی آمریکا FDA)) مورد تائید قرار گرفت . شرکت Genzyme از کمپانی داروئی Sanofi اطلاع داده که یک نامه کامل تائید دارو را از FDA دریافت کرده است بدین ترتیب داروی فوق برای درمان فرم های عود کننده بیماری مولیتپل اسکلروزیز ( ام اس ) دردسترس قرار خواهد گرفت . Lemtrada همچنین در اتحادیه اروپا ، کانادا واسترالیا مورد تائید قرار گرفته است . دریک مطالعه تاٌثیرات داروئی Lemtrada با داروی Rebif دربیماران ام اس عودکننده ، مقایسه گردیده است ونشان داده شده این دارو بصورت قابل ملاحظه ، تاٌثیرات قوی تر در جلوگیری از عود و پیشرفت بیماری ام اس در بیماران مورد مطالعه داشته است .
داروی فوق بصورت وریدی قابل استفاده است و لذا واکنش های داروئی زمان تزریق وریدی (مثال عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی ومجاری ادراری ) وکاهش لنفوسیت های خون محیطی وگلبول های سفید از مهمترین عوارض جانبی آن به شمارمیرود .
دکتر یوسفی پورمتخصص مغزواعصاب وعضو هیئت علمی
دانشگاه علوم پزشکی شیراز 12/ 9 / 93
13 دی ماه 1393
تغذیه در بیماری ام اس

دکتر یوسفی پورمتخصص مغزو اعصاب وعضوهیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز
حفظ سلامتی تا حد امکان در سایه یک تغذیه متعادل وسالم برای هر فرد لازم است ، بویژه اگر مبتلا به بیماری مزمن باشد. متخصصین بیماری ام اس اظهار میکنند که این بیماران نیز راغب به مصرف مواد غذایی کم چرب و حاوی فیبر زیاد هستند.
شواهدی موجود است که رژیم حاوی حداقل چربی های اشباع شده و مکمل های اُمگا سه و امگا شش که در چربی ماهی و در روغن آفتابگردان موجود است ،احتمالا برای بیماران مبتلا به ام اس مفید است.
ویتامینD : مصرف ویتامین Dبرای افزایش جذب کلسیم و در نتیجه داشتن استخوانهای محکم و قوی لازم است. از طرفی تحقیقات اخیر حاکی از تاثیرات مهم این ویتامین روی سیستم ایمنی است ، ضمناً باعث تنظیم رشد سلولی و افتراق و تفکیک آنها میشود.مطالعات بالینی زیادی در مورد نقش این ویتامین در کاهش فعالیت بیماری ام اس هنوز در دست انجام است .
رژیم غذایی متعادل چیست: اجزا این نوع رژیم غذائی شامل پروتئین (برای ترمیم بافت ها و برای رشد ) ، چربی (جهت تامین اسیدهای چرب  ضروری و جذب ویتامین های محلول در چربی ) ، کربوهیدرات(برای تامین انرژی ) ،مواد معدنی و ویتامینها (جهت انجام واکنشهای زیاد در داخل بدن از جمله ترمیم بافت ،سلامت استخوان و جذب موادغذایی) فیبر(جهت عملکرد بهتر روده ها و جهت هضم مناسب غذا)میباشد. مایعات کافی برای فعالیت بهتر ،انتقال مواد ازسلول ها ودفع آنها و همچنین انتقال مواد غذایی به سلول های مختلف بدن ضروری میباشند.کمبود جزئی هر یک از اجزا فوق می تواند عوارض جدی به دنبال داشته باشند و دریافت کافی تمام گروههای فوق الذکر براساس شرایط مختلف سنی و جنسی حائزاهمیت است. مصرف میوه ها و سبزیجات هرکدام شامل ریزی مغذی های متفاوتی میباشند که دریافت روزانه آن ها برای یک رژیم غذایی متعادل ضروری است. تذکر: در مورد این نکته حائزاهمیت میباشد که به هر حال هیچ گاه مجموع مکمل های ویتامین و مواد معدنی قادر به جایگزینی با میوه و سبزی طبیعی نمیباشد.زیرا ریز مغذیها و اجزائی در میوه ها و سبزیجات وجود دارد نظیر رنگ دانه ها ، ترکیبات شیمیایی و بعضی اسانس ها که قابل جایگزینی در مکمل ها نیستند.
درصورت تمايل مي توانيد به شماره حساب بانک سپه شعبه مهر شیراز 865072 و بانک ملت 4218412659
به نام انجمن خیریه همیاران بیماران ام اس و عابر بانک سپرده صادرات 0211136979009 به نام انجمن خیریه همیاران بیماران ام اس شیرازكمكهاي خود را واريز نماييد